۰۹۳۳۶۶۶۰۴۰۲ info@rayanenergy.ir

لایروبى، بازرسى فنى و تعمیرات مخازن

در رابطه با لایروبی مخازن زیرزمینی با توجه به آلودگی محیط کار به مواد و گازهای قابل اشتعال و انفجار نفتی، خطرات و ریسک بالای انجام این نوع کار باعث می‌شود علاوه بر داشتن تجهیزات و لوازم استاندارد، می‌بایست پرسنل ضمن گذراندن دوره‌های آموزشی لازم در زمینه ایمنی، تسلط کافی بر نحوه انجام کار را داشته باشند تا اجرای کار به صورت کامل و بدون بروز حادثه به انجام برسد. کلیه مخازن پس از انجام لایروبی و گاز زدایی، با استفاده از تجهیزات لازم نشت یابی و ضخامت سنجی شده و سپس مخزن با نقشه استاندارد ساخت مخازن شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران مطابقت داده شده و در صورت عدم تطبیق، موارد و مغایرت‌های موجود با توجه به شرایط (نوع اشکالات و مقدار نشتی داخلی) با رعایت کلیه موارد فنی و ایمنی با استفاده از عملیات حرارتی (جوشکاری) و یا پلیمرهای صنعتی ترمیم می‌گردد. ضمنا از کلیه نواقص و اقدامات تعمیراتی گزارش و عکس و فیلم تهیه می‌شود.

بازرسی فنی مخازن در سه مرحله انجام می‌شود:

۱- بعد از عملیات لایروبی

۲- در حین تعمیرات

۳- پس از تعمیرات

بدیهی است مخازنی که پس از تعمیرات نیاز به تست هیدرواستاتیک داشته باشند، تست آنها انجام خواهد شد. پس از اتمام کار کلیه واشرهای قدیمی مربوط به درپو‌ش‌ها و درب منهول‌ها تعویض شده و علاوه بر آن توسط چسب مخصوص درزکشی و آب بندی می‌گردد.

کلیه اقدامات و عملیات (لایروبی، بازرسی فنی و تعمیرات) براساس استاندارد و مقررات و دستورالعمل‌های جاری شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران انجام می‌شوند.